IUNG
Strona główna
Targi Wojciechowskie w Poturzynie 19-20 września 2020 r.

23.09.2020 19 i 20 września 2020 roku w Poturzynie, odbyły się Targi Wojciechowskie. Była to pierwsza edycja tego rodzaju wydarzenia w regionie hrubieszowsko-tomaszowskim, bogatym w czarnoziemy – najbardziej urodzajne gleby w Polsce.

 

Pierwszorzędną ideą organizacji była promocja regionalnych produktów, pracy rolników z terenu podkarpackiego i lubelskiego, innowacyjnych technologii szczególnie w zakresie technologii produkcji i przetwórstwa buraka cukrowego oraz przybliżenie historii cukrownictwa w Polsce. Jak powiedział wójt gminy Telatyn, Dariusz Kozłowski – Targi są organizowane w hołdzie właścicielowi ziemskiemu z Poturzyna Tytusowi Wojciechowskiemu, który założył pierwszą cukrownię na Lubelszczyźnie, która w czasach przedwojennych była najnowocześniejszą cukrownią w Europie.

 

Targi zgromadziły wielu rolników i producentów, którzy wraz z rodzinami mogli zrelaksować się, odpocząć, doskonale bawić przy dźwiękach muzyki Chopina, który niegdyś, latem 15 lipca 1830 roku gościł w Poturzynie pozostawiając po sobie ślad w postaci utworów. Odwiedzający targi mogli również uczestniczyć w ciekawych pokazach najnowocześniejszych maszyn polowych do zbioru buraków cukrowych, czy zasięgnąć porad rolniczych u licznie zgromadzonych na targach doradców rolniczych i przedstawicieli jednostek naukowych, w tym m.in. z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Targi były również doskonałą okazją do zaprezentowania niezwykle szerokiej oferty wydawniczej Instytutu.

/AT, PS/

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy